Skip links

Taikos sutartis su „Litesko“ užtikrins geriausius alytiškių interesus

0
(0)

Alytaus miesto savivaldybė ir jos valdoma bendrovė Alytaus šilumos tinklai sudarė taikos sutartį su Prancūzijos koncerno „Veolia“ valdoma šilumos tiekimo įmone „Litesko“.

 „Nuėjome nelengvą kelią, kol pasiekėme tikslą, tačiau miesto gyventojų interesai apginti“, – sakė Alytaus miesto savivaldybės meras Nerijus Cesiulis.

Spėjusiems primiršti šią istoriją priminsime, jog 2001 m. rugpjūčio 2 d. Alytaus miesto savivaldybė ir „Litesko“ pasirašė sutartį dėl Alytaus miesto šilumos ūkio modernizavimo ir renovavimo. „Litekso“ įsipareigojo investuoti į jai išnuomotą Alytaus miesto šilumos ūkį sudarantį turtą, atlikti jį modernizuoti ir renovuoti, tiekti Alytaus miesto vartotojams šildymą bei karštą vandenį. Tačiau jau po  4 metų ši sutartis buvo pakeista, o Alytaus miesto šilumos ūkio nuomos terminas buvo pratęstas dvidešimčiai metų, tai yra iki 2025-ųjų, tokiu būdu pažeidžiant Konkurencijos įstatymo reikalavimus.

Alytaus miesto savivaldybė (toliau – savivaldybė) ir Alytaus šilumos tinklai (toliau –  AŠT) 2016 m. dėl šios sutarties kreipėsi į Kauno apygardos teismą su ieškiniu atsakovei „Litesko“ dėl niekinių sandorių teisinių pasekmių taikymo ir šilumos ūkio perdavimo AŠT.  

Kauno apygardos teismas, išnagrinėjęs bylą, 2018 m. priėmė sprendimą, kuriuo iš dalies patenkino ieškinio reikalavimus. „Litesko“ buvo įpareigota perduoti AŠT turtą, sudarantį Alytaus miesto šilumos ūkio dalį, tačiau be svarbiausio šilumos ūkį sudarančio elemento – kogeneracinės jėgainės. 

Po pateiktų apeliacinių skundų nagrinėjimo Lietuvos apeliacinis teismas 2019 m. kovo 28 d. sprendimą pakeitė ir visą šilumos ūkį sudarantį turtą priteisė AŠT, o bylą dalyje dėl piniginės kompensacijos už ginčo susitarimų pagrindu „Litesko“ atliktas papildomas investicijas grąžino Kauno apygardos teismui nagrinėti iš naujo.

Bylą nagrinėjant iš naujo, „Litesko“ patikslintu priešieškiniu reikalavo solidariai iš savivaldybės ir AŠT priteisti:

 • 3 833 029,75 Eur dydžio investicijas į 9 MW elektros energijos generatoriaus įrengimą;
 • 2 775 552,69 Eur dydžio papildomas investicijas į Alytaus šilumos ūkio ilgalaikį turtą;
 • 613 907,65 Eur dydžio papildomas investicijas į karšto vandens skaitiklius;
 • 16 074 393,27 Eur dydžio papildomas investicijas į Alytaus biomasės kogeneracinę jėgainę;
 • 5 % procesines palūkanas;

Iš viso „Litesko“ reikalavimas sudarė daugiau nei 23 mln. Eur, neįskaitant procesinių palūkanų.

Kauno apygardos teismui iš naujo išnagrinėjus bylą, „Litesko“ patikslintas priešieškinis reikalavimas, kurį byloje kelia atsakovas, atsakydamas į jam pareikštą ieškinį, teismo sprendimu buvo tenkintas iš dalies, teismas „Litesko“ naudai iš Alytaus miesto savivaldybės ir AŠT priteisė:

17 179 267 Eur kompensaciją už neatsipirkusias investicijas bei 5 procentų dydžio metines palūkanas nuo priteistos sumos (17 179 267 Eur) nuo 2019 m. gegužės 31 d. iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Palūkanos iki šios dienos sudaro daugiau nei 3 000 000 Eur. 

Toks sprendimas šalių netenkino, todėl pastarosios pateikė apeliacinius skundus. 

2022 m. gegužę savivaldybės, AŠT ir „Litesko“ ginčas teismo nutartimi buvo perduotas teisminei mediacijai.

Šiandien po 7 metų bylinėjimosi jau galime pasidžiaugti, jog teisminės mediacijos dėka šalys priėjo taikos sutartį dėl visų ginčus kėlusių klausimų.

„Litesko“ teismo pripažintų negaliojančių susitarimų pagrindu sukurtas ir AŠT bei savivaldybei perduotas turtas: 

 • 21 207 781,50 Eur vertės biomasės kogeneracinė elektrinė;
 • 4 718 335 Eur vertės 9 MW elektros energijos generatorius;
 • 1 292 382,36 Eur „Litesko“ įrengti elektroniniai karšto vandens skaitikliai;
 • 3 542 406 Eur investicijos į kitą turtą. 

Visa perduoto turto vertė – daugiau nei 27 mln. Eur.

Pagal taikos sutartį AŠT iki 2029 metų liepos 1 d. privalo sumokėti „Litesko“ naudai 14 157 774,64 Eur dydžio sumą už perduotą turtą. 

Vykstant minėtiems teisminiams ginčams paraleliai (2020 m. gruodžio 4 d.) savivaldybė ir AŠT pateikė Vilniaus apygardos teismui ieškinį, kuriuo prašė teismo priteisti iš „Litesko“: 

 • 9 135 153, 00 Eur be teisinio pagrindo gautų piniginių lėšų (alternatyvus reikalavimas – 13 554 962,00 Eur);
 • 9 781 099,79 Eur žalos, grąžinus netinkamos būklės turtą (alternatyvus reikalavimas – 8 300 000,00 Eur);
 • 16 401,78 Eur nuomos mokesčio skolą;
 • 118 509,90 nuomos mokesčio skolą;
 • 3 660 955,96 Eur kompensaciją dėl kuro ir kitų sąnaudų skirtumų; 
 • priteisti procesines palūkanas ir bylinėjimosi išlaidas.

Vis tik teismo mediacijos procese šalys pasiekė taikų susitarimą ir šioje byloje – „Litesko“ įsipareigojo sumokėti AŠT naudai 1 100 000 Eur dydžio sumą iki 2029 m. liepos. 
Kokia nauda miestui iš šios taikos sutarties? 

Pasvarstykime. Vertinant teismų priimtus sprendimus nustatyta, jog AŠT bet kokiu atveju būtų privalėję sumokėti kompensaciją „Litesko“ už neatsipirkusias investicijas. Toliau tęsiant bylinėjimąsi, yra teorinė galimybė, jog „Litesko“ naudai būtų priteista mažesnė kompensacijos suma, tačiau tokiu būdu savivaldybei bei AŠT būtų tekę mokėti 5 proc. metines palūkanas nuo 2019 m. gegužės 31 d. iki visiško teismo sprendimo įvykdymo. Palūkanos iki šios dienos sudaro daugiau nei 3 000 000 Eur. 

Tęsiant teisminius procesus kitoje byloje, tikėtina, jog savivaldybės ir AŠT reikalavimai nebūtų pilnai patenkinti. Todėl taikos sutarties sudarymas ir ilgai besitęsiančių teisminių procesų užbaigimas, išvengiant teisinio neapibrėžtumo ir galimų rizikų dėl didesnių sumų bei palūkanų priteisimo –  geriausias iš galimų sprendimų. 

„Ši sunkiai pasiekta taikos sutartis leido lengviau atsikvėpti. Galų gale buvo ištaisyta dar 2001-aisiais padaryta tuometinės miesto valdžios klaida. Apmaudu, kad alytiškiams teko tiek daug laukti, kol įsigalės teisybė, apmaudu, kad kai kurie ankstesnės miesto valdžios sprendimai buvo orientuoti ne į alytiškių, o galbūt į kažkieno kito interesus. Šiandien mes apgynėme gyventojų poreikius su mažiausiais įmanomais nuostoliais“, – teigia Alytaus miesto savivaldybės meras Nerijus Cesiulis. 

Taigi Alytus atsisveikina su Prancūzijos koncerno „Veolia“ valdoma „Litesko“ įmone, o už alytiškių namų šildymą ir karštą vandenį vėl teisėtai atsakingi Alytaus šilumos tinklai. 

Straipsnį parengė – Alytaus miesto savivaldybės administracija

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.